Půjčkový crowdfunding, nebo také dluhový crowdfunding či Peer-to-peer financování (volně přeloženo jako financování rovného s rovným) se do povědomí v ČR dostal až v posledních letech. Nejznámějším portálem je Zonky.cz, který skrze masivní reklamní kampaň tento typ půjček v ČR dostal do povědomí veřejnosti.

Portály zaměřené na půjčkový crowdfunding můžeme rozdělit na ty, které se soustředí na spotřebitelské půjčky a ty, které zprostředkovávají půjčky menším firmám a podnikatelům.

Spotřebitelské půjčky – refinancování úvěrů a půjčky na domácnost

Jak bylo zmíněno výše, mediálně nejznámějším portálem pro spotřebitelský půjčkový crowdfunding je v ČR Zonky.cz, projekt společnosti Creative Dock ve spolupráci s Home Credit v rámci skupiny PPF. Nejde tedy o žádný garážový startup, ale projekt se silným investorem a zkušenostmi se zprostředkováním spotřebitelských půjček.

Kromě Zonky.cz v Čechách narazíme také na déle fungující Bankerat.cz, který zprostředkovává aukce mezi dlužníky a věřiteli. Věřitelé nabízí půjčku poptávajícím dlužníkům, kteří následně mohou přistoupit na podmínky jednoho či více věřitelů.

bilomodra-sales-green-button-auto-s-kytkou-roboto-728x125.jpg

Podnikatelské úvěry na rozjezd kavárny i startupu

Již roky působícím portálem je Pujcmefirme.cz, který funguje podobně jako Bankerat.cz, ovšem se zaměřením na podnikatele. Portál tedy umožňuje aukce mezi dlužníky a věřiteli poptávajícími minimálně 100 000 Kč

Dalším portálem fungujícím již roky na českém trhu je Symcredit.cz, který je vedený americkou společností Symfonie Capital. Umožňuje půjčit peníze jak českým firmám, tak zahraničním skrze své napojení na americký a anglický trh. Struktura poplatků je složitější a zahrnuje několik kategorií.

Kolik bude půjčka stát?

Crowdfundingové portály si účtují 2-10% provize z vypůjčené částky v návaznosti na její výši. Některé si připočítají také administrativní poplatek. Pravidlem však bývá, že poplatky si platformy naúčtují až ve chvíli, kdy byla půjčka úspěšně poskytnuta. Výše úroku pak závisí na vaší situaci a osobním příběhu.

Napište svůj komentář

O Crowderu

Crowder pomáhá kreativcům, inovátorům a podnikavcům zorientovat se v českém i zahraničním crowdfundingu.

Sledujte nás

Nejnovější články