“Crowdfunding” je v ČR známým pojmem pro stále větší počet lidí. Přestože ke crowdfundingovým velmocem jako je USA ještě kus cesty máme, i české portály přibývají. Jak si tedy stojíme?

Odměnový crowdfunding u nás vzkvétá

Nějznámější crowdfundingové platformy v ČR se zaměřují na odměnový crowdfunding. Největším portálem je Hithit.cz, založený v roce 2013, který se v ČR stal synonymem odměnového crowdunfingu.

Druhým portálem, který si rozhodně zaslouží pozornost, je Startovač.cz. Startovačem prošly veleúspěšné kampaně jako je Trabantem napříč Tichomořím či DVTV.

V říjnu 2015 byl spuštěn portál Penězdroj.cz, který jako první přivedl do ČR kombinovaný crowdfunding. Přispěvovatelům totiž můžete skrze Penězdroj nabídnout odměnu ale i podíl.

Mezi dalšími hráči na poli českého odměnového crowdfundingu najdeme portál Nakopni.me.

Crowdfunding už v Česku ovšem má i své pomyslné hrobečky. Jeden z nich má Fondomat, crowdfundingový portál založený v roce 2011 se značným mediálním humbukem. Fondomat byl však v roce 2015 oficiálně ukončen. Krativcisobe.cz byl další fungující portál, který ale aktuálně není aktivní.

Koncem roku 2014 ohlásila Raiffeisen Bank spuštění své crowdfundingové platformy Odstartováno.cz. Reifeisen Bank se tak stala první českou bankou poskytující financování skrze crowdfunding. Odstartováno.cz si rychle získalo velkou pozornost veřejnosti, ale po pár měsících byl portál uzavřen.

Půjčkový crowdfunding nabírá obrátky

Největším půjčkovým crowdfundingovým portálem je v ČR bez pochyb Zonky.cz, projekt společnosti Creative Dock ve spolupráci v rámci PPF s Home Credit. Zonky se zaměřuje na spotřebitelské půjčky.

V České republice najdeme i portály zaměřené na půjčky pro menší firmy a podnikatele, mezi které patří např. Fundlift.cz, pujcmefirme.cz a symcredit.com.

Rozjezd podílového crowdfundingu

Prvním portálem umožňujícím v ČR podílový crowdfunding se v říjnu 2015 stal Penězdroj.cz. Brzy ale přibyl i dlouho očekávaný Fundlift.cz, který svým propojením se skupinou Roklen a Rockaway zaujal investory i podnikatele. Dalším portálem na českém trhu je také Invester.cz, který poskytuje několik možností nákupu podílu i prodej celé firmy.

Napište svůj komentář

O Crowderu

Crowder pomáhá kreativcům, inovátorům a podnikavcům zorientovat se v českém i zahraničním crowdfundingu.

Sledujte nás

Nejnovější články