Crowdfunding v ČR

“Crowdfunding” už u nás rozhodně neznámým pojmem není, přestože ke crowdfundingovým velmocem jako je USA ještě přeci jen kus cesty máme. Jak si tedy stojíme?

Odměnový crowdfunding u nás vzkvétá

Aktivní crowdfundingové weby můžeme prozatím v ČR spočítat na jedné ruce. Většina z nich se zaměřuje na odměnový crowdfunding. Největším portálem je Hithit.cz, který se v lednu 2015 pyšnil již druhými narozeninami a více než 16 milióny Kč, které byly zaslány projektům.

Druhým portálem, který si rozhodně zaslouží pozornost, je Startovač.cz. Ten v březnu 2015 držel prim v nejúspěšnější české kampani. Projekt Trabantem napříč Tichomořím začátkem roku 2015 vybral více než 2 milióny Korun skrze podporu skoro tří tisíc přispěvovatelů.

V říjnu 2015 byl spuštěn portál Penězdroj.cz, který jako první přivádí do ČR kombinovaný crowdfunding. Přispěvovatelům totiž můžete skrze Penězdroj nabídnout poděkování, odměnu i podíl.

Mezi dalšími hráči na poli českého odměnového crowdfundingu najdeme portál Kreativcisobe.cz či Nakopni.me. Oba portály za sebou mají desítky úspěšných projektů.

Crowdfunding už v Česku ovšem má i své pomyslné hrobečky. Jeden z nich má Fondomat, crowdfundingový portál založený v roce 2011 se značným mediálním humbukem. Po následném přestěhování Fondomatu z Prahy do Londýna byl tento projekt počátkem roku 2015 oficiálně ukončen.

Koncem roku 2014 ohlásila Raiffeisen Bank spuštění své crowdfundingové platformy Odstartováno.cz. Reifeisen Bank se tak stala první českou bankou poskytující financování skrze crowdfunding. Odstartováno.cz si rychle získalo velkou pozornost veřejnosti, ale po pár měsících byl portál uzavřen.

 

Dluhový crowdfunding nabírá obrátky

V České republice je rok 2015 rokem spouštění prvních portálů zaměřených na dluhový crowdfunding. V únoru byly spuštěny servery pujcmefirme.cz a symcredit.com, které cílí na přímé půjčky menším firmám a podnikatelům. Zároveň společnost CreativeDock ohlásila vývoj portálu zaměřujícího se na dluhový crowdfunding, na kterém spolupracuje v rámci PPF se skupinou Home Credit.

 

Úsvit podílového crowdfundingu

Prvním portálem umožňujícím v ČR podílový crowdfunding se stal Penězdroj.cz. Ten v říjnu 2015 otevřel své brány a “vyfoukl” tak prvenství dlouho očekávanému projektu Fundlift.cz.

Leave a Comment